Светосавље је , по плану својих активности, организовало екскурзију за ученике основних школа са територије Града Зрењанина и општине Житиште, који су учествовали уквизу „Први светски рат и краљ Петар I Карђорђевић“
Екскузија је организована 21. маја 2017. године на следћим дестинацијама:
Зрењанин-манастир Раковица-Ваљево-манастир Лелић-манастир Ћелије-Струганик- Равна Гора.
На екскурзији је учествовало 32 ученика ( 39 учествовала на квизу) и 8 наставника.
Поред њих на екскурзију су ишла у 4 члана Светосавља и о. Душан Моромилов.
Прва посета је била манастиру Раковица, где се налази гроб патријарха Павла и (патријарха Димитрија 1920-1930). Ту је све је скромно као што смо га сви упамтили.
У Ваљеву су учесници екскурзије обишли Муселимову кућу и Народни музеј који спада у најбоље у Републици Србији.
Посебно јак утисак, на учеснике, је оставила муселимова кућа из 18. века, због оригиналности турског затвора који се налази у њеном подруму.
Манастир Лелић је изузетно важан јер се у њему налази ковчег са моштима вадике Николја Велимировића (СветиНиколај српски) кога је Српска православна црква канонизовала за светитеља.
Нимало мањи значеј нема манастир Ћелије, због тога што је у њему неколико деценија живео и подвизавао се, Јустин Поповић (Јустин Ћелијски) који је такође у Српској православној цркви канонизован за светитеља. Написао је капитално дело „Житија светих“.
Након ручка у Ваљеву, у предивном ресторану, кога зову Видиковац, због таквог положаја да се са његове терасе, из птичије перспективе види цео град, кренули смо до Струганика.
Струганик је у нашој историји познат по томе што се ту родио српски војвода Живојин Мишић. У родној кући војводе Мишића, сада етно музеја, дочекао нас је његов праунук и надахнуто говорио о њему.
Наставили смо пут до Равне Горе где се налази споменик Дражи Михаиловићу, спомен црква посвећена Св. Георгију и Музеј.
Пошто су сви наставници били историчари, на овом месту су ученицима говорили о овој трагичној личности наше историје и трагичној чињеници да су Срби у Другом светском рату имали два антифашистичка покрета. Михаиловић је био вођа једног а Броз другог, а оба играчке за подкусуривање у рукама великих сила.
Та чињеница и после више од 70 година, још увек оптерећује српски народ и отровно делује на рађање нових и нових раскола и несугласица. У досадашњој историји готово да нема таквих катастрофално трагичних примера као што су код Срба.
Повратак , у вечерњим сатима, је био преко Такова, устаничког места, где смо се укључили на део ауто пута (Коридор 11) до Љига , а потом стигли кући у Зрењанин.
Ученици и наставници су задовољни екскурзијом , коју су оценили врло едукативном
на упознавању историјских места у нашој отаџбини Србији.
Извештај саставио
Рако Томовић, секретар