Свечаност поводом Светосавског ликовног и литерарног конкурса и отварања изложбе дечјих радова под називом „У посети Светом Сави“, која је уприличена у Народном музеју Зрењанин, у четвртак 31. марта 2022. године, започела је Химном Светом Сави, коју је извела Васкрсија Ковачевић, ученица II разреда Средње музичке школе „Јосиф Маринковић“ из Зрењанина, а затим се присутнима обратио директор Народног Музеја Зрењанин, Синиша Оњин, који је истакао да је упознат са радом Светосавља и да му је изузетна част и задовољство што се овакав један догађај дешава у нашем музеју. Надам се да ће ово прерасти у традицију и да ће се сарадња између Светосавља и Народног музеја Зрењанин наставити, рекао је Оњин.
Председник Светосавља Драган Видаковић поздравио је присутне светосавским поздравом „Да живмо сви у слози Свети Саво ти помози“ и захвалио се деци, учитељима и наставницима на уложеном труду. Апострофирао је да Светосавље већ 15. пут организује Светосавски конкурс с основном идејом да се анимирају деца школског узраста да се више баве изучавањем наше националне историје. „Желимо да подстакнемо да управо у лику Светог Саве наши млађи нараштаји нађу инспирацију, да раде на сопственом образовању и усавршавању, јер просвета и просвећивање је оно што нам је Свети Сава оставио у аманет. Идеја да се по први пут организује оваква једна изложба и додела награда у Музеју потекла је од Управног одбора Светосавља, а разлог је да допринесемо и популаризујемо МУЗЕЈ, да неки млађи нараштаји, који можда по први пут улазе у ову кућу имају прилике да је виде и осете као своју, рекао је Видаковић и најавио неке нове планове и идеје које Светосавље има са Народним музејом Зрењанин. Захвалио се директору Синиши Оњину, јер је од срца прихватио иницијативу да се овакав један догађај организује у Музеју.
На свечаности је говорио и јереј Дејан Бојанић, свештеник храма Архангела Михајла у Зрењанину који је поздравио све присутне, захваливши Богу што се десио овакав један догађај, апострофирајући да је светосавље једна историјска креативност. Одржао је дивну беседу о животу Светог Саве, а затим се захвалио деци на њиховом труду и укључењу у ово благословено такмичење, поручивши им на крају да су сви они на неки начин победници, јер су својим учешћем дали допринос Светосављу.
Владислава Игњатов је подсетила да је СВЕТОСАВЉЕ хуманитарна организација − основана са циљем да допринесе развијању духа светосавља, духа доброчинства, као и очувању националног идентитета и традиције нашег народа, посебно исказане кроз дух светосавља као највишег одраза оног узвишеног и племенитог у српском националном бићу. Такође подсетила је на све оне активности које Организација традиционално спроводи дуги низ година, као што су: додела свезака првацима, ученичке и студентске стипендије, организација квиза из историје, као и екскурзија за учеснике квиза, додела књига ученицима генерације свих основних и средњих школа, новчана награда за најбољег просветног радника године, додела освештаних икона са ликом Светог Саве, школама, које красе учионице и свакодневно подсећају ђаке на првог српског архиепископа и просветитеља.
„Такође још једна активност на коју је Светосавље изузетно поносно је ликовни и литерарни конкурс, који се организује у јануару месецу, а награде додељују на Светосавском балу уочи Савиндана. Будући да ове године бал није реализован због ситуације са вирусом корона, и да није била могућа традиционална додела награда, Управни одбор Организације донео је одлуку да се свечани догађај одржи у Народном музеју Зрењанин, као једној од најзначајнијих културних установа у граду“, истакла је Владислава Игњатов, и додала да су ове године награде у износима од 15, 10 и 5 хиљада динара за 1. 2. и 3. место. „На овогодишњем Литерарном конкурсу под називом „У посети Светом Сави“ учествовали су ученици V и VI разреда из 7 основних школа из Зрењанин и општине Житиште. Пристигло је укупно 27 радова, а према речима стручне комисије ученици су били инспирисани и маштовити. Писали су о својим замишљеним путовањима, низали су стихове, приче али и водили интервјуе са Светим Савом.
Прву награду добио је Филип Васић, ученик VI3 разреда Основне школе „Жарко Зрењанин“ из Зрењанина. Маштовита песма о сусрету са светитељем и топлим закључком: „Пратиће га вечна слава – Вековима наш учитељ – Свети Сава“. Менторка је наставница Јелица Попов.
Другу награду добио је Милан Докман, ученик V2 разреда Основне школе „Јован Јовановић Змај“ из Зрењанина. Измаштана посета манастиру Хиландар и сусрет са Савом са лепом поуком: „Сад ћу ићи путем славе старим путем Светог Саве.“ Менторка је наставница Верица Вајагић.
Трећу награду добила је Софија Бркић, ученица V2 разреда Основне школе „Светозар Марковић Тоза“ из Елемира. Софија себе у будућности види као познату новинарку која је имала част да интервјуише Светог Саву. Ова идеја заслужује похвалу и награду. Менторка је наставница Ивана Богдановић.
Владислава Игњатов, је затим честитала свим учесницима литераног конкурса, награђеним ученицима, као и њиховим наставницама, а чланицама стручне комисије Душки Коларов и Јелени Ваван, професоркама српског језика и књижевности се захвалила. Награде за литерарне радове уручио је Драган Ристић, члан Светосавља и овогодишњи кум Славе Организације, а деца су прочитала своје радове.
Затим је уследило уручење награда ликовног конкурса „У посети Светом Сави“ на којем су учествовали ученици нижих разреда из основних школа са територије Града Зрењанина и општине Житиште. Пристигло је укупно 350 дечјих радова. Комисија је доделила три главне награде, а 16 радова је похвалила. Према речима стручне комисије „ радови који су одабрани истакли су се по оригиналности и квалитету ликовног израза, у складу са узрастом“.
Прва награда припала је Мили Капор, ученици IV разреда Основне школе „Јован Дучић“ из Клека, друга Леи Грујић, ученици III1 разреда Основне школе „Ђура Јакшић“ из Зрењанина и трећа Милици Станковић, ученици II3 разреда Основне школе „Др Бошко Вребалов“ из Меленаца.
Награде је уручио Никола Реновица, члан Управног одбора Светосавља.
Владислава Игњатов је честитала свим учесницима ликовног конкурса, награђеним ученицима, као и њиховим учитељицама, а чланицама стручне комисије Наташи Стојков Живков, академској сликарки и наставници Ликовне културе и Ивани Арађан, кустоскињи – историчарки уметности се захвалила.
31.3.2022.године
Зрењанин/Петровград