Традиционална Видовданска академија, коју сваке године заједно организују Светосавље и Град Зрењанин, одржана је у понедељак 29.јуна 2020. године у Барокној сали Градске куће. Започела је свечано – химном ,,Боже правде“ коју је извео хор „Жене мироносице”. Присутнима се најпре, у име града, обратио заменик градоначелника Саша Сантовац, који је честитајући најбољим ученицима и наставницима апострофирао да су они носиоци будућег развоја ове средине
„Користим прилику да вам у име Града Зрењанина и у своје лично име, честитам на постигнутим резултатима у досадашњем школовању. Желим вам да завршите школе и факултете које планирате, да се школујете било где у свету, али да се вратите у свој град, и овде се остварите као професионалци у свом послу, заснујете породице и доприносите развоју и града Зрењанина и државе Србије. Драги ученици генерације, честитам и вашим наставницима, професорима, директорима школа и родитељима, а посебну захвалност упућујем Организацији “Светосавље” на свему што већ годинама, сада већ и у другој својој деценији, чини на популаризацији знања, правих вредности и квалитета, и промоцији најбољих међу најбољима“ – истакао је Сантовац.
Овогодишњу беседу поводом Видовдана одржао је професор Петар Бодирога, подсетивши све присутне да је Дан Светога Вида (Видовдан), утиснут у нашу судбину и да је то празник моралне светлости која светли, светлуца, зари и обасјава, „Видовдан је у историјском колоплету, поред оног из 1389. године, обележен низом догађаја у времену које је уследило“. Беседу је завршио својим стиховима, насталим, како је рекао, у једном ноћном бденију преточеним у сновиђења наде, која уједно представља и његову поруку младим нараштајима:
Младост у бојама светлим
Жуди за крилима сненим,
А ветри мрки језде
И засењују видике.
Паладиним путем хитај,
Обгрли памет и страст,
Присебност своју чувај,
Осмисли животни над.
Председник Организације Светосавље, Драган Видаковић се, у име организације, обратио присутнима, традиционалним светосавским поздравом „Да живимо сви у слози Свети Саво ти помози“ апострофирајући да је Видовданска академија свечаност на којој се награђује оно најбоље што имамо у нашој средини а то су ђаци генерације свих основних и средњих школа, као и да се истакне један просветни радник који може бити узор и пример свима осталима – како бисмо скренули пажњу нашем друштву на оно што заиста има највећу вредност у њему, а то је његова младост и памет.
„У ИСТОРИЈИ сваког народа постоји један догађај и дан везан за тај догађај, који су важнији од осталих и на посебан начин се прослављају и обележавају. Несумњиво је да је Видовдан, као сећање на Косовски бој, у историјском смислу највећи и најаутентичнији празник српског народа. Уз Светосавље и Крсну славу, Видовдан представља кључну националну идентитетску одредницу Срба, неугасиви помен на вековну борбу за слободу и веру у достојну будућност. На Видовдан 1389. године, доведен је до врхунца светосавски идеал српског народа, испуњено је светосавско Јеванђеље – опредељење за царство небеско, за вечне духовне вредности: истину, правду, веру, слободу и живот. То су вредности за које вреди живети, али за које вреди и живот дати, јер су вредније и трајније од обичног, пролазног земаљског живота.“, рекао је, између осталог Драган Видаковић.
Ове године Светосавље је ученицима генерације поклонило монографију о Михајлу Пупину, са вером и надом да ће их Пупин инспирисати да размишљају о наставку школовања, неке од њих и о научничким каријерама, али превасходно да их инспирише да још више воле и поштујеу своју отаџбину.
Пре него што су подељени поклони најбољим ученицима основних и средњих школа, Видаковић је подсетио да се од 2018. године награђује и просветни радник године, који се издвојио својим резултатима и радом. Ове године епитет најбољег просветног радника за школску 2019/2020. годину, и новчана награда додељени су Емилији Ћоровић, наставници српског језика у Основној школи “Жарко Зрењанин” у Зрењанину. Пре уручивања овог веома значајног признања, Видаковић је прочитао и образложење наставничког већа поменуте школе. Наставница Емилија се захвалила на указаном поверењу и признању члановима организације Светосавље са жељом да истрају у подршци коју пружају просветним радницима „јер у Зрењанину има велики број учитеља, наставника и професора који заслужују награде и признања, а о томе најбоље сведоче сјајне генерације ученика који излазе из наших клупа и њихови резултати на републичким и међународним такмичењима“. Захвалила се и колективу ОШ „Жарко Зрењанин“, а своје обраћање завршила је речима „све је добро док смо под благословом Светога Саве и на његовом путу“.
Потом су уручене награде – књиге, од стране Града Зрењанина и организације Светосавље најбољим ученицима – ученицима генерације основних и средњих школа.
Саму свечаност пратио је богат културно-уметнички програм. На овогодишњој Видовданској академији учествовао је хор “Жене мироносице”, под управом диригента Зорице Кецић, који је поред химне отпевао и колаж од две песме са Космета : „Јечам жела Косовка девојка“ (у оргиналном аранжману и тексту) и `“Суза Косова“, потом је божанствена Милица Досковић, оперска певачица, са својом групом извела две песме : „Црвен цвете“ и „Славим Тебе Христе Боже“, као и ученици ОШ „Др Бошко Вребалов” из Меленаца, окупљени око пројекта “Србољупче” са пригодним рециталом.